Открита демонстрация на STEM практика се проведе в ПГИ „Иван Илиев“

Учениците от XIГ клас, специалност „Икономическа информатика“, под ръководството на г-жа Душка Станковска – старши учител по химия и опазване на околната среда, г-жа Елеонора Чолакова – старши учител по физика и астрономия, и г-жа Илинка Янкова – старши учител по математика, успешно показаха как водородното гориво може да бъде алтернатива за бъдещето на нашата планета. Гости на демонстрацията бяха г-жа Анета Стоянова, старши експерт по природни науки в РУО – гр. Благоевград, доц. д-р Радослав Чайров, ръководител на катедра „Химия“ в ЮЗУ „Неофит Рилски“, доц. д-р Елица Чорбаджийска, г-жа Роза Бояджиева – химик в катедра „Химия“ на ЮЗУ „Неофит Рилски“, директорът на гимназията г-жа Ася Бояджиева-Пенкова, учители по химия и опазване на околната среда в благоевградски училища, учители от гимназията домакин.

Творческият екип на учителите, подготвили урока, бе заложил на иновативни методи – работа в екип, симулация, учене чрез преживяване и интерактивни демонстрации. Учениците показаха, че могат да работят в екип, да уважават мнението на другите и сами да разпределят задачите помежду си. Всеки екип имаше отделна задача, но всички дейности бяха подчинени на идеята за опазване на околната среда чрез водородното гориво, което ще играе важна роля за постигането на икономика с нулев въглероден отпечатък. Учениците работиха с ентусиазъм и проявяваха своето креативно мислене при изпълнението на практическите задачи.

Екипите получиха водород чрез електролиза на вода, като електричният ток, необходим за разлагането на водата, бе генериран от слънчеви панели. Чрез водородна горивна клетка показаха как отделената енергия може да задвижи кола и ветрогенератор.

Демонстрацията отразява планираната и осъществена съгласуваност на програмите по трите дисциплини, съставящи учебния план. Учениците демонстрираха знания за историята на енергетиката и различните етапи, през които тя преминава и познания в областта на екологията и опазването на околната среда. Посочиха основните замърсители на въздуха, земята и водата. Провокираха на интерес и отговорно отношение към алтернативните източници на енергия. Сравняваха ефективността и калоричността на различни горива чрез математически задачи. Важен акцент в тяхната работа бе формиране и развиване на ключови компетентности, критично и социално мислене, ориентирано към бъдещето. Учениците показаха дигитална грамотност, създавайки мултимедийни продукти и модели на водородно гориво.

„Важно е да се осигури образователна среда, където учениците развиват компетентности и умения, необходими за разбиране на актуални екологични проблеми и търсенето на иновативни решения за тях.“, каза госпожа Станковска. И добави, че учителите по природни науки ще продължават да работят в партньорство в ЮЗУ „Неофит Рилски“ за създаване на общност, която развива и внедрява новаторски образователни модели, свързани с опазване на околната среда и устойчив начин на живот.

В края на урок учениците бяха удовлетворени от добрите си постижения и възможността да приложат идеите си на практика. Те благодариха за доверието на учителите и за възможността да продължават да се учат. Резултатите на учениците бяха измерени чрез самооценка и оценка на презентациите по зададени критерии от предварително определено жури, което даде висока оценка за впечатляващото представяне на знания и умения.

Госпожа Анета Стоянова се обърна с думи на благодарност към учителите и учениците за умелото съчетание на наука, екология и практическо приложение на технологиите, както и за успешно осъществените междупредметни връзки чрез STEM обучение. Доцент Чайров се присъедини към високата оценка, дадена от госпожа Стоянова, и допълни, че е останал

впечатлен от знанията на учениците, от умението им да работят в екип и да си помагат при отстраняването на технически проблеми, възникнали в процеса на работа, демонстрирайки истински професионализъм.

Поздравления към учениците, които, въпреки че през настоящата учебна година не изучават химия и физика, но са подкрепили идеята на преподавателите с необходимото отговорно отношение при изпълнение на възложените задачи, показвайки комплекса от знания и умения, които до този момент са натрупали в училище, бяха отправени от директора на Професионална гимназия по икономика. „С афинитета си към новото, протягайки ръка към бъдещето, вие сте доказателство, че в България не всичко е загубено, защото вие сте нашата надежда, че сте хората, които ще творят все по-хубави неща в нашата страна!“. Думи на благодарност г-жа Бояджиева-Пенкова отправи и към учителите за тяхната креативност, за неуморното търсене на възможности за съчетаване на техните познания по природни науки и с умението трудната материя на тези науки за икономическата гимназия да я трансформират в нещо, което осмисля изучаването на тези три предмета и повишава интереса към учебния процес. С думи на признателност и удовлетвореност от успешното партньорство и за изключителната възможност училището да създаде един ефективен контакт с науката чрез успешното партньорство с ЮЗУ „Неофит Рилски“ директорът на гимназията завърши удовлетворяващата равносметка за успешно представената демонстрация, която бе част от инициативите, посветени на 75-годишния юбилей на ПГИ „Иван Илиев“.