ПГИ НА 75 ГОДИНИ
Иван Илиев Танев (Айдински)
Родно място:
Иван Илиев е роден на 23.09.1885г. в Ново село, разположено на 20 км от гр. Струмица (тогава в Османската империя) в семейството на Илия Танев и Султана Митева, има брат ( Атанас) и две сестри (Митра и Реса). Баща му е кмет на селото. Турците го обвиняват, че организира чета срещу властта, и го убиват пред очите на 5-годишния тогава Иван Илиев. Това се отразява на бъдещите действия и решения, които предприема Иван Илиев.
Ученически години:
Основното си образование получава в родното си село. Той е бил много ученолюбив, с бистър и остър ум. Сръбски емисари, които набират ученици за сръбското училище в Солун, го избират и го настаняват в Сръбския пансион през 1897г. Иван Илиев и негов приятел разбират, че в Солун има и българско училище и настояват да се прехвърлят в него. Директорът Иван Гарванов първо им отказва, но след като разбира, че двамата цели две денонощия стоят пред вратата на гимназията, ги приема. И в българското училище Иван Илиев се налага сред най-добрите по успех ученици. В по-горните класове се запознава с ръководителите на ВМРО Гоце Делчев и Даме Груев и под тяхно влияние се отдава на революционното дело, поради което е изключен от гимназията. С помощта на революционната организация е назначен за учител в Щип, но само за няколко месеца.
Революционна дейност 1903 г:
Връща се в Солун и влиза в групата на „гемиджиите“ и участва в прокопаването на тунел под „Банк Отоман“. Заради участието му в атентата през 1903г. е заловен и осъден на 101 години затвор в солунския затвор „Беас-куле“, построен на брега на морето. Младият революционер не се примирява със съдбата си на затворник, затова прерязва решетките на прозорчето на килията си с пила, скача в морето и преплува доста голямо разстояние под вода. Успява да се прибере в родното си село, а турците дори не го търсят, понеже мислят, че се е удавил.
Иван Илиев продължава с революционната си дейност. Като революционер носи името Сливаров. По указание на Гоце Делчев обикаля като инструктор района на Петрич, Свети врач и Струмица. Сплотява революционните комитети, събира пари за закупуване на оръжие. Запознава се с Яне Сандански и Христо Чернопеев, в чиято чета влиза като секретар. През 1903 г. участва в Илинденското въстание. След потушаването на въстанието с двама свои другари тръгва към България. Налага им се да се крият 24 часа в турско гробище, за да издебнат подходящ момент да преминат границата.
Образование и работа в София:
През 1906 г. Иван Илиев завършва средното си образование в София. Явява се направо на зрелостен изпит, който издържа блестящо. Демонстрира свободно владеене на 7 езика – немски, турски, френски, английски, сръбски, гръцки и руски. С широките си познания той смаял комисията, а учителят по математика му изпраща специални поздравления. Иван Илиев мечтаел да да завърши минно инженерство, но нямал нужните средства. В България работи като учител и директор в редица села на Бургаски, Врачански и Видински окръзи. Едновременно с учителстването записва задочно в Загребския юридически факултет, а през 1909 г. го завършва с отличие. Започва работа в Софийския окръжен съд. Става известен като защитник на бедните и онеправданите.
Любов:
През 1906 г. Иван Илиев се разболява и лежи в болницата на БЧК, където се запознава с медицинската сестра Мария Казанджиева, която е дъщеря на казанлъшкия социалист Георги Казанджиев. Скоро между тях се завързва приятелство, което прераства в любов, и завършва с женитба. Чрез съпругата си той влиза в средата на социалистите. Запознава се с Димитър Благоев, Георги Кирков и други видни социалисти. Широката му култура и будният му ум допадат на Димитър Благоев. През 1907 г. става член на БРСДП.
Живот в Струмица:
След края на Муждусъюзническата война, през 1914 г. носталгията връща Иван Илиев към родния му край – Струмица. Тук той работи като адвокат, а жена му като акушерка. Пред къщата им винаги има много хора, които имат нужда от тяхната помощ. В Струмица Иван Илиев създава първата организация на БРСДП (т.с.). Започва Първа световна война. Организират се протестни събрания и митинги, на които Илиев държи пламенни речи против войната. По негова идея женския комитет в Струмица организира голям митинг – демонстрация под лозунга „Мир и хляб“. След Първата световна война и решенията на Ньойския мирен договор, Струмица вече не е в границите на България. Там се настаняват сърбите, а Иван Илиев, преследван и тормозен от тях, бива изгонен и затова през 1919г. се заселва в Горна Джумая.
Живот в Горна Джумая:
Започва работа като адвокат и заедно със своя колега и приятел Никола Лисичев защитават безплатно делата на бедните хора. Наричат ги ,,червените адвокати“. Авторитетът им е огромен, клиентелата – също. Дълги години оставя добър спомен сред гражданството като честен адвокат и отличен оратор по време на публични речи, които изнася в Горна Джумая. Неуспешни са опитите на десницата във ВМРО, начело с Тодор Александров, да привлече Иван Илиев като адвокат на организацията, защото той не споделя възгледите и действията им, и така ги превръща в свои врагове. Оглавява окръжната организация на БКП и я разширява.
1923 г. :
Иван Илиев взема дейно участие в подготовката на Септемврийското въстание през 1923 г., но в самото въстание не успява да се включи, защото тежко се разболява от туберколоза. Това обаче е удобен момент за враговете му – хората на Тодор Александров. На 9 срещу 10 октомври домът му е обграден, целта е да бъде арестуван и обесен. Приготвени са четири бесилки на една върба край р. Бистрица, като една от тях е за Иван Илиев. В тежко здравословно състояние и с висока температура, Иван Илиев прави опит да избяга през покрива с помощта на въже, но когато скача на земята го намушкват с ножове, без да се даде нито един изстрел. Така завършва земният път на една интересна личност – нравствено чист човек, способен адвокат, революционер и идеалист.
Тържествената церемония по повод 75 години ПГИ Иван Илиев“
Презентация: 75 години ПГИ – Иван Илиев – живот и дело, история на училището
Поздравителни адреси по повод годишнината на Гимназията
История на ПГИ „Иван Илиев“
Създаване на училището – Професионална гимназия по икономика ,,Иван Илиев’’ отваря врати през 1949 г. с решение на Министерството на народната просвета като Търговска гимназия за младите хора от Благоевградски и части от Кюстендилски окръг.То се създава, за да отговори на нуждите от професионалисти за различни отрасли от икономиката.
В периода 1949 – 1983 г. техникумът използва сградата на Междуучилищния център (в близост до кооперативния пазар).
Директори и имена на училището:
Директорът основател е Александра Маркова (1949 – 1952 г.).
След нея директори са били:
- Иванка Стоева (1952 – 1954 г.)- От 1952 г. Търговската гимназия се преименува на Стопански техникум
- Любен Станчев (1954 – 1962 г.) – От 1954 г. училището се нарича Техникум по икономика.
- Георги Великов Димитров (1962 – 1968 г.)
- Георги Стоянов (1968 – 1976 г.)
- Костадин Рупов (1976 – 1995 г.)
- Недялка Вълева (1996 – 2003 г.)
- Велка Широканска (2003 – 2011 г.) – От 2003 г. училището е преименувано на Професионална гимназия по икономика „Иван Илиев“.
- Ася Бояджиева – Пенкова (от 2011 до наши дни)
Първи специалности и випуски – Първият прием от 4 паралелки се прави по документи за завършилите 7. клас ученици от реалната гимназия. Курсът на обучение е 4-годишен. Първият випуск завършва през учебната 1951-1952 г. по специалностите:
- „Държавна и кооперативна търговия“ – 2 паралелки
- „Банково,застрахователно и осигурително дело“ -1 паралелка
- „Селскостопанска отчетност“ – 1 паралелка
От 1954 г. интересът към учебното заведение расте и броят на паралелките се увеличава като специалностите се променят – „Икономика на промишлеността“; „Икономика на търговията“; „Икономика на селското стопанство“; „Икономика на кооперациите“.
Всяка учебна година след 1952 г. завършват образованието си над 100 души, които постъпват на работа като средни икономически кадри в различните предприятия на окръга.
Нови специалности, срок и форми на обучение – Четиригодишният курс на обучение продължава до 1958/1959 г. учебна година, когато е увеличен на 5 г. с прием след 7. клас до учебната 1961/1962 г. Формата на обучение е редовна . От 1962/1963 г. учебна година приемът на ученици е след завършен 8. клас и курсът на обучение е 4 -годишен и 3-годишен за СПТУ – специалност ,,Търговия и отчетност в търговията’’. Първият випуск от специалност СПТУ завършва през 1965 г. Тогава приключва и първият випуск на задочно обучение – прием след 11. клас с 2-годишен курс на обучение.
През учебната 1965-1966 г. завършват едновременно 3 випуска с различен курс на обучение: 5- годишен, 4- годишен, 3- годишен. Тогава се открива нова специалност към СПТУ -,,Стенография и машинопис”.Първият випуск от нея завършва през 1967-1968 г. Формите на обучение са: дневна, вечерна и задочна. Интересът към училището расте, броят на паралелките се увеличава. През учебната 1970-1971 г. се открива специалност ,,Финансиране и кредитиране’’ с квалификация ,,Счетоводител и икономист в БНБ’’. Учащите се от професиите на СПТУ, съгласно училищните планове, провеждат учебна и производствена практика в базови обекти. Младежите и девойките от техникумските паралелки имат лятна практика в предприятията в окръга.
През 1974 г. училището е удостоено с орден ,,Кирил и Методий’’– III-та степен по случай 25- годишния юбилей на техникума.
Създадената през 1965-66 г. специалност „Стенография и машинопис“, впоследствие „Администратор – документалист“, намира приложение във всички органи на социалното управление. Много са имената на участниците, печелили челни места по машинопис, стенография и стенодактилография. На републиканските състезания по машинопис през 1975 г, 1988 г, 1989 г, 1990 г. са извоювани първи места.
Нова сграда и специалности – Общоучилищният колектив нараства,както и нуждите на училището от класни стаи и кабинети. Взема се решение за ново здание, където да се помещава учебното заведение. Започва строителството на такова в ж.к. ,,Ален мак’’. Много учители и ученици също се включват в това мероприятие. През есента на 1983 г. техникумът има вече своята нова сграда и се премества в нея.
През 1883 г. се открива нова дисциплина – кулинар със специалности „Сервитьор“ и „Готвач“.
От 1986 г. е въведена нова дисциплина – информатика, без която е немислимо развитието на съвременната икономика.
През 1990 г. Техникумът по икономика „Иван Илиев“ е домакин на XXV юбилейни републикански състезания по машинопис. Училищният отбор заема първо място.
Извънкласна дейност в миналото – Наред с учебната дейност, в техникума се провежда и разнообразна извънкласна дейност – физкултура, художествена самодейност, участие в републикански състезания по специалните предмети – счетоводство, машинопис, стенография и др. Участниците в тях са печелили призови места. В спортните дисциплини най-големи успехи училището постига в леката атлетика (Мария Джалева – балканска шампионка по хвърляне на копие, Е.Митова – шампионка по тласкане на гюле, Л.Иванова – шампионка на 100 м гладко бягане; шампиони по баскетбол през 1962 г.; шампиони по хандбал през 1988 г. и др.).
Хорът при Икономически техникум съществува от откриването на училището, носи името на Никола Вапцаров и информация за него има до 1968 г. Негови ръководители са били – Арищиров (до 1954 г.), Стоицев (до 1957 г.), Сърбински (до 1962 г.), Начев (до 1965 .г) и отново Стоицев. Този ансамбъл участва активно във всички мероприятия на училището – изнася програми пред родители и учители, провежда 18 радиопредавания по вътрешната радиоуредба с програми по различни поводи. Изпълнява всички задачи, поставени от отделите Просвета и Култура – участия в общоградски тържества, изнася концерти пред строителни работници, войници и др. Най-голям състав хорът е имал в 1954/1955 г. – 168 хористи, от които 92 момичета и 76 момчета. Тогава хорът става Национален отличник на републикански фестивал. Оттогава е постоянен носител на златни отличия от всички фестивали. Носител е на звание ,,представителен’’ и на наградата ,,Златна струна’’ в Битгошч- Полша. През месец май 1968 г. хорът става първенец на градския преглед с парична награда от 90 лв. С тази награда колективът участва в похода „По стъпките на Ботевата чета“ (Благоевград, Лом, Козлодуй, Околчица, Враца, Благоевград). През месец юни, същата година, става Първенец на окръга.
Съвременен облик на ПГИ „Иван Илиев“
Материално- техническа база – През годините непрекъснато се модернизира и се обновява сградата. Обогатява се материално- техническата база, създават се модерни кабинети, оборудвани със съвременни технологии и мебели. Училището разполага с модерен спортен салон и открито игрище, с реновирано с всички удобства общежитие, с библиотека с богат библиотечен фонд, с кът за дебати и медицински кабинет. Въвеждането на униформи, символ на училището, е знак на принадлежност към училищната общност. През годините се въвеждат нови специалности, за да се отговори на актуалните потребности на пазара на труда в епохата на информационните технологии.
Участия в международни и национални проекти и програми – Училището ежегодно и успешно работи по европейски и национални проекти и програми:
- Програма Еразъм +, КД2 – Сътрудничество, иновации и обмен на добри практики – проект „Твърди и меки умения – ключ към прогресираща кариера“
- Проект „УСПЕХ“ – „Да направим училището привлекателно за младите хора”.
- Проект „Твоят час“ и „Подкрепа за успех“
- Проект „Кариерна РАКЕТА: уважение, възможности, избор, знание, равенство и обучение”.
- Програми: „Заедно за всяко дете“; „Иновации в действие“; „Евроскола“; „Нашите пари“; „Спешъл олимпикс“; „Училище – посланик на ЕП“, „Без свободен час в училище“; „България – образователни маршрути“; „Модернизирана учебна среда за съвременна професионална подготовка“
- Проект „Ученически практики“
- По Програма „Еразъм+“, КД1 – Проекти: „Европейска практика за бъдещи икономисти“; „Образователна мобилност на граждани“; „Проучване и усвояване на добри европейски практики за електронна обработка на финансово-счетоводна информация“; „Европейска практика за развитие на предприемачески умения“; „Европейски стаж за развитие на професионални компетентности“ и много други.
Гимназията създава дългогодишни партньорски взаимоотношения с местни стопански предприятия и с чуждестранни училища и организации. Това води до повишено самочувствие на учениците и учителите и увереност, че са равностойни граждани на Европейския съюз.
Сертификации на ПГИ – През годините гимназията е сертифицирана като член на Асоцията на Кеймбридж училищата, Майкрософт училище и „Училище посланик на европейския парламент“. В партньорство с Американски университет в България училището организира и Национално състезание за икономисти на английски език. ПГИ „Иван Илиев“ е единствената професионална гимназия в област Благоевград с присъдена „ЕРАЗЪМ“ АКРЕДИТАЦИЯ, която дава право до 2027 г. да кандидатства за международни проекти /практики/ в европейски страни по облекчена процедура. Образователната мобилност представлява пътуване и престой на едно лице в страна от ЕС или партниращите му държави, с цел придобиване / обмяна на опит и / или добри практики, обучение или наблюдение на реално работно място.
Постижения на ученици в състезания и конкурси – През всяка учебна година учениците активно участват в международни, национални и регионални състезания, олимпиади и конкурси по общообразователна и професионална подготовка. Тези изяви им дават възможност да приложат на практика придобитите знания и умения в училище. Печелят престижни призови места, индивидуални и отборни награди, получават студентски права, сертификати и удостоверения за работа.
Панаир на учебните предприятия – Ежегодно се провежда Училищен панаир на учебните предприятия, който дава възможност за разгръщане на предприемачески дух, креативност и поведенчески модели във всички структурни звена на едно предприятие. Учители и ученици влагат много усилия и желание и превръщат събитието в училищен празник. Всяка година получаваме висока оценка и призови места на Международния панаир на учебните предприятия.
Изяви на учениците – Гимназистите активно участват в различни инициативи, празници, събития и тържества на училищно, регионално и национално ниво като: вътрешноучилищни състезания, благотворителност и дарителски кампании, чествания на официални, регионални и професионални празници, отбелязване на международни дни, инициативи на Джуниър Ачийвмънт, иновационен лагер, кампании, посещения в регионални и национални институции и други.
С тези изяви и дейности в различни области и сфери, учениците трупат знания, опит и самочувствие и вървят уверено по пътя на личностното и професионалното си израстване.
Макар и с различни наименования, непроменен остава духът на училището . Още първите директори на училището поставят високи изисквания към професионализма на учителите, факт, който се превръща в традиция. В своето развитие гимназията предлага висококачествено образование, благодарение на усилията на поколения учители. Те поддържат духа на училището – да обучава, да възпитава, да множи успехите на учениците си и да формира стойностни личности. Авторитетът на гимназията нараства, и отбелязвайки 75-годишнината си е най-голямото, най-престижното и с най-дългогодишна история професионално учебно заведение в Благоевградска област.
ПГИ „Иван Илиев“ е Врата към големия свят – хиляди възпитаници на училището, вдъхновени от своите учители, повярвали във възможностите си, градят уверено своето настояще и бъдеще.
Ние се с гордеем, че сме част от семейството на ПГИ „Иван Илиев“!
Днес Професионалната гимназия по икономика е училище от висока класа, престижно и предпочитано от много млади хора. Да си завършил гимназията, и сега е привилегия, повод за открита гордост, мерило за трайни знания и умения, стимул за духовна и практическа съзидателна дейност.