Професионална гимназия по икономика „Иван Илиев“ – Благоевград откри модерен STEM център за обучение и иновации

На 29 май 2026 г. Професионална гимназия по икономика „Иван Илиев“ – Благоевград официално откри своя STEM център – модерно образователно пространство, създадено по Националния план за възстановяване и устойчивост.

На събитието присъстваха г-жа Шалявска, г-жа Цикловска, доц. Недин, гл. ас. д-р Димитрова, арх. Белинчев, представители на Младежкия център и на Кариерния център, директори на училища, партньори и представители на бизнеса. 

Тържеството започна с посрещане на гостите по българска традиция с питка, а водещите представиха значението на STEM обучението като съвременен подход, който съчетава наука, технологии, инженерство и математика чрез практически дейности, изследвания и работа по реални проекти.

В приветствието си директорът на гимназията Гергана Узунова подчерта, че новият STEM център е инвестиция в знанията, уменията и бъдещето на учениците и ще даде възможност обучението да бъде по-практическо, интерактивно и ориентирано към реалните предизвикателства на съвременния свят.

Официалните гости поздравиха ръководството и екипа на училището за реализирането на проекта и акцентираха върху значението на модерната образователна среда за развитието на младите хора и подготовката им за професиите на бъдещето.

Празничната програма продължи с музикален поздрав от Александра Борисова и изпълнение на танцьорите от Пирински танцов ансамбъл „Вихрен“, които внесоха настроение и български дух в тържеството.

По традиция бе отслужен и тържествен водосвет за здраве и успех от отец Ангел, който благослови новия STEM център и всички, които ще се обучават и творят в него.

Кулминацията на събитието беше прерязването на трибагрената лента, след което гостите разгледаха новоизградените STEM лаборатории и демонстрациите, подготвени от учениците и преподавателите.

В лабораторията по математика и информатика ученици представиха реални приложения на математиката чрез демонстрации, свързани с квадратната функция, теоремата на Питагор при спасителна мисия с дрон и връзката между математиката, икономиката и счетоводството.

Особен интерес предизвика интегрираният STEM проект ELEVEN STARS -хотелски комплекс, който предлага четири услуги: хотелска част, СПА център, спортен комплекс и екстремни спортове, разработен от ученици в направленията програмиране, уеб дизайн и компютърна графика. В рамките на проекта бяха създадени регистрационни форми, уеб сайт, рекламни материали и 3D сувенири за хотелския комплекс. В специалния кът с 3D писалки присъстващите се включиха активно в творчески дейности и създадоха свои собствени фигури и модели.

 Демонстрациите по химия и опазване на околната среда и по биология и здравно образование онагледиха йонообменен процес чрез софтуер за симулация на научни принципи и моделиране на органични молекули. Наблюдаваха растителни и животински клетки под микроскоп и движението на кръвта чрез триизмерен модел на човешко сърце. Представиха симулации на научни процеси – изграждане на модел и наблюдение на структура на коронавирус и бактериофаг.

Впечатляваща част от представянето на STEM средата беше демонстрацията „Дигиталната вселена на науките“ по физика и астрономия. Чрез три интерактивни експеримента учениците показаха как съвременните технологии превръщат научните знания в реални приложения. В демонстрацията „Пулсът на Земята“ интелигентна безжична количка бе използвана като прецизен сеизмограф, който регистрира микровибрации в реално време и онагледява ролята на науката при наблюдението и предотвратяването на природни бедствия. Втората демонстрация – „Пулсът на човека“, превърна високочувствителен сензор за сила в своеобразен кардиограф. Учениците измериха пулса на директора на гимназията Гергана Узунова, символично определяйки „пулса“ на новия STEM център. Особен интерес предизвика и интерактивното предизвикателство, посветено на Втория закон на Нютон, при което чрез измервания и графични визуализации бе доказана фундаменталната зависимост между сила, маса и ускорение, превръщайки теорията в нагледен и увлекателен експеримент.

С интерес бе посрещната и работата на учебно-тренировъчните фирми „Вирталия“ и „Нишка от миналото“. Учениците представиха как функционира едно предприятие – от регистрацията и счетоводството до маркетинга и рекламата. Гостите имаха възможността да се запознаят със структурата и ролята на различните отдели, както и с дейността на двете учебни фирми.

Новият STEM център в ПГИ „Иван Илиев“ ще предоставя възможности за интерактивно обучение, работа по проекти, развитие на дигитални умения и прилагане на знанията в реална среда – важна стъпка към модерното образование и успешната реализация на учениците.