Открит интердисциплинарен урок

На 19.12.2024 г. в Професионална гимназия по икономика „Иван Илиев“ беше проведен интердисциплинарен открит урок на английски език на тема „Value added tax“ – „Данък добавена стойност“ с ученици от XII „в“ клас, специалност „Оперативно счетоводство“, под ръководството на г-жа Цветелина Узунова, старши учител теоретично обучение в професионално направление „Счетоводни дисциплини“ и г-жа Златка Стамболийска, старши учител по английски и немски език. Урокът се проведе с подкрепата на РУО-Благоевград, като на него присъства инж. Антоанета Николова – старши експерт по професионално образование. Гости на открития урок бяха и ръководство и учители от професионални гимназии от цялата област.

Провеждането на този урок бе и във връзка със споделяне на добри практики от проведено обучение на тема: „Формиране на ключови компетентности чрез проектно базирано обучение“ в град Корк, Ирландия по проект 2023-1-BG01-KA121-VET-000126582 „Европейска практика за развитие на предприемачески умения“, програма „Еразъм+“, КД1 – „Образователна мобилност на граждани“, сектор „Професионално образование и обучение“.

Представеният урок бе проектно базиран по счетоводство на предприятието и английски език, като учениците бяха разделени на 5 екипа, всеки от който имаше зададена тема – представяне на различните аспекти на ДДС. В хода на урока бе приложен компетентностният подход по отношение на подбор на информация, дигитална грамотност и чуждоезикова компетентност, социални умения, творчество и иновативност при работа с различни приложения. Учениците изготвиха презентации на английски език, за да представят своя проект. Бъдещите счетоводители ни пренесоха в миналото, като ни представиха същността, историята и идеята за създаване и въвеждане на ДДС в Европа и България, изясниха нормативната база, регламентираща ДДС и важни срокове при отчитането му, показаха основните документи, свързани с отчитане на ДДС от фирмите и видовете сделки, според законодателството, представиха счетоводното отчитане на ДДС, отразяване на ДДС за внасяне и възстановяване и разказаха историята на въвеждането на ДДС в България, както и съпоставка с останалите европейски държави. Бе представена и интересна информация за въвеждането на ДДС и извън Европа.

В рамките на урока учениците от XII „в“ клас решаваха казуси, свързани с отчитането на ДДС в реална работна среда, като приложиха наученото в практически задачи – откриваха и поправяха грешки в счетоводни документи, показаха практически умения за работа със счетоводен софтуер, като отчетоха документи, свързани с ДДС на фирма и показаха какъв е резултатът на фирмата за съответния месец.

В края на урока, за да бъдат затвърдени основните понятия, учениците показаха познаване на основните термини, свързани със счетоводството и ДДС както на английски език, така и на немски език. Гостите на открития урок поздравиха учениците за показаните знания от теоретичната и практическата подготовка, за показаните компетентности за използване на информационни технологии, владеенето на английски език и немски език, представяйки счетоводна терминология.

Предизвикателство бе отправено и към присъстващите гости на урока, които трябваше да решат кратък тест в приложението Kahoot.

В изнесения урок бяха осъществени междупредметни връзки с широк кръг предмети като: български език, география, история, математика, информационни технологии, английски език, немски език, чужд език по професията, компютърна обработка на финансово-счетоводната информация, документи и документооборот, финанси, право, икономика, което е необходим и съществен принцип за интегриране на знания, умения и компетенции.