Европейската седмица на професионалните умения е инициатива на Европейската комисия и цели да направи по-привлекателно професионалното образование и обучение в подкрепа на качествените умения и работните места чрез прояви, които се провеждат из цяла Европа. По този повод в Професионална гимназия по икономика „Иван Илиев“ Благоевград се организираха различни събития:
- Под ръководството на г-жа Гергана Узунова учениците от 12. в клас, специалност „Оперативно счетоводство“ проведоха инициатива под надслов: „Избор на професия“. Разделени на екипи, те изготвиха презентации, в които представиха произхода на различни професии и изложиха основателни причини за избора им. Сред тях бяха професии като счетоводител, лекар, пожарникар, полицай, архитект, адвокат, актьор, софтуерен инженер, учител, пилот, строителен предприемач, екскурзовод и лекар по дентална медицина.
Целта на тази инициатива е да се предостави възможност на учащите за ранно професионално ориентиране и да насърчи съзнателния избор на професия, която носи удовлетворение и личностното развитие на младите хора.
Професионалното образование е трамплин към добра кариера и гарантира наличие на необходимите знания и умения в динамично променящия се пазар на труда. Стремежът за придобиване на професионални знания и умения води до качествена заетост, предприемаческа нагласа и атрактивна кариера.
Учениците от ПГИ „Иван Илиев“ показаха отлично ниво на професионални знания и умения, което е предпоставка за успешната им реализация на пазара на труда.
2. На гости в „Работилницата за интелект“ на г-жа Анелия Бачева и нейните ученици от 12. г клас, спец. „Икономическа информатика“, бяха учениците от 5. аи 5. б клас на XI ОУ „Христо Ботев“, придружавани от г-н Златко Богоев, учител по ФВС и бивш възпитаник на гимназията ни. Пред тях нашите ученици представиха специалността „Икономическа информатика“ и възможната професионална реализация на завършилите я.
Урокът бе разделен на две части: демонстрация за създаване на успешна маркетингова стратегия на нов бранд и създаване на игра чрез блоково програмиране в Scratch, като по този начин бяха обхванати и двете направления на специалността – икономика и информатика. Малките гости не само наблюдаваха урока, но и участваха в него.
В първата част на занятието се представи ясна концепция и демонстрация на предварително подготвена маркетингова стратегия на фирма за пчелни продукти, в чиято подготовка много важна роля изигра г-жа Даниела Карабельова – старши учител по икономически дисциплини. Стратегията включваше съчетаване на уникални характеристики на продуктите, прилагане на насочени комуникационни канали и създаване на силна марка. Вниманието беше насочено към:
1. Създаване на марка и бранд идентичност – разпознаваемо лого и опаковка;
- Изграждане на онлайн присъствие – уебсайт, блог и социални мрежи;
- Продуктови оферти и стратегии за продажби – каталог и брошури.
Във втората част малчуганите участваха в създаването на играта “Apple Game”. Водеща цел тук бе да се покаже магията на програмирането, като традиционния метод на преподаване бе заменен с обучение, базирано на игра (game-based learning). Създател на играта и водещ на урока бе Ангел Костевски от XIIгклас. Функционалността на играта беше съобразена със дигиталните умения на петокласниците за работа с дигитални устройства, а образователните ѝ цели са:
- да провокира логическо и последователно мислене у малките ученици;
- умения за програмиране;
- умения за сглобяване на крайна последователност от блокове, реализираща цикличен алгоритъм;
- умения за проследяване логиката на действието и тяхното пресъздавне чрез необходимите блокове.
Създадената „неформална среда“, мотивацията и игровото обучение дадоха невероятен резултат и много положителни емоции.
Благодарим за удоволствието, че бяхте наши гости!