Под мотото „Учене чрез действие“ единадесетокласниците на ПГИ „Иван Илиев“, Благоевград представиха своята практическа подготовка чрез демонстрация на придобитите умения за водене на бизнес преговори и сключване на търговски сделки в XIII панаир на учебно-тренировъчните фирми.
„Днес ще имате възможността да се изявите в ролята на мениджъри, търговски представители, рекламни агенти, счетоводители и това ще бъде вашата генерална репетиция за участието ви в Международния панаир на учебно-тренировъчните предприятия в Пловдив, където, убедена съм, ще впечатлите комисията не само с подготовката и представянето си, но с доброволческите инициативи, които организирахте и показахте, че сте социално ангажирани млади хора“, обърна се към единадесетокласниците директорът Ася Бояджиев-Пенкова и благодари на участниците, родителите и учителите.
Госпожа Ваня Алексиева, главен експерт „Образование“ в община Благоевград, поднесе поздравителен адрес от името на господин Методи Байкушев, кмет на община Благоевград, като завърши с пожелание за здраве, вдъхновение и успешна реализация в бъдеще.
За създаване на празничното настроение се погрижиха със своите музикални изпълнения учениците от клуб „Музика без граници“ под ръководството на г-н Милко Бошнаков.
На самостоятелни щандове, разположени в най-голямата зала на Младежкия дом, осем учебно-тренировъчни фирми представиха своята дейност.
Учениците от XI А клас, подкрепяни и насърчавани от своята учителка Карамфила Стойкова, създадоха свои собствени банки: УТБ“ „Даймънд Банк” АД и УТБ „КПД БАНК“АД. Те представиха процеси, протичащи в банковото дело. Работиха заедно, за да осигурят услуги като депозити, заеми, разплащания, банкови карти, иновационни предложения. Имаха възможност да приложат на практика това, което са научили в часовете по икономически дисциплини, да развият ценни умения като работа в екип, лидерство, също така насърчаване на креативното мислене. Проектираха и отпечатиха свои рекламни материали, собствени банкови карти и документи. Показаха отношение към важността на парите и тяхното управление, връзката на екологичните, социални и управленски решения с финансовата грамотност, финансовата култура и качеството на живот.
За първа година бе презентирана учебно-тренировъчната фирма „Пчелна приказка“ от XI Б клас – 1 група с ръководител Гергана Христова. “Пчелна приказка” ООД е учебно-тренировъчна фирма с предмет на дейност „Търговия на дребно с пчелни продукти”. Основната цел е с всеки предлаган продукт, учениците да се включат в грижата за опазване живота на пчелите, защото вярват, че грижата за тях е инвестиция в бъдещето.
На щанда фирмата беше изложен богат асортимент от пчелни продукти. Учениците подаряваха на клиентите си истински семена от слънчоглед и рапица, които да се засеят и така да допринесат за увеличаването на популацията на пчелите. Посетителите се впечатлиха от предлаганите продукти и искаха да си закупят, но за съжаление, те не се продаваха. Самите еликсири бяха донесени от „рекламния агент“ на фирмата Борислав Попов, чийто дядо произвежда пчелни продукти в Долно Осеново.
Участниците в учебно-тренировъчната фирма реализираха социална кауза „Да спасим пчелите и планета Земя!”. Разработиха четири образователни книжки: „21 интересни факта, които не всеки знае“, „21 ползи от пчелите“, „21 начина да спасим пчелите“ и „21 медоносни раснения“. Числото 21 не бе избрано случайно: 21 e магическо число за пчелите. Излюпват се от яйцето за 21 дни, 21 работят вътре в кошера и 21 дни летят и събират нектар.
Вярвайки, че децата могат да бъдат най-добрите посланици на социалната кауза, учениците посетиха ЦДГ №4 „Първи юни” в Благоевград. При посещението си пресъздадоха приказка за добрата пчела Кати. Подариха 20 декоративни пчелни кошера, ръчно изработени от тях, както и семена за 10 медоносни растения.
За да насърчат приноса и грижата в помощ на биоразнообразието, при провеждането на XIII панаир на учебно-тренировъчните фирми, учениците подариха 50 броя семенца на медоносни растения, които както ще красят терасата или двора на домовете на клиентите, така и ще помогнат на пчелите. Така всеки клиент може да даде своя малък принос в преследване на една голяма цел – спасяването на пчелите и планетата Земя.
Силно впечатление направи и щандът на УТФ ,,Интериорни Магии“ – XI Б клас – II група с ръководител Даниела Карабельова, които елегантно въведоха клиентите в интериорния свят. Те представиха проектите си, които съчетават в себе си естетика и функция чрез чертежи и снимки. Екипът от ученици изложи своята композиция под формата на три пакета, включващи основите за изграждане на цялостна персонализирана концепция на идейните проекти, изготвени с помощта на дизайнери и съобразени с предпочитанията на клиентите. За по-голямо внушение в интериора, учениците саморъчно сглобиха макетна къща, която бе голямата награда в тяхната томбола.
На изключителен интерес се радваха и двете учебно-тренировъчни фирми, съставени от XI В клас и ръководени от Илияна Папукчиева-Иванова. От спортен център „Здраве и надежда“ представиха своята дейност – шест вида спорт, които представляват разнообразие от физически активности, подходящи за различни интереси и цели. Тенисът развива бързината и координацията, фитнесът предлага комплексна тренировка за здраво тяло, йогата съчетава физическото и менталното благополучие. Леката атлетика е отличен начин за подобряването на издръжливостта и силата, хандбалът въвежда елементи на екипен спорт и стратегия, докато футболът предоставя комбинация от физическо изпълнение и отборна работа.
През по-голямата част от панаира присъства менторът – Надежда Мишева – инструктор към Българската федерация по йога, която е техен вдъхновител в социалните им инициативи, защото целта на учебното предприятие е да осъществяваме социално отговорен бизнес в полза на обществото. На 08 март 2024 г. УТФ „Здраве и надежда“ проведе благотворителен базар в партньорство с Фондация ”Нана Гладуиш – Една от 8”, подпомагайки дейността й.
От УТФ „Скалите“, базирана на реално екоселище край Илинденци, заложиха на екоучилище с атрактивни занимания. Всички от фирмата бяха с тоалети, изработени от найлонови чували за отпадък, торбички, пластмасови бутилки, капачки, вестници, изработени от госпожа Галина Юнакова, учител по биология и здравно образование и ръководител на клуб „Живей здравословно“. На панаира УТФ „Скалите“ разказаха за своята цел – как могат да изградят устойчив бизнес модел, който съчетава социална отговорност и екологична грижа. Насърчаваха младите хора да станат пълноценни граждани, като участват в изпълнението на глобални цели – отговорно потребление и производство, добро здраве и благоденствие и климатични промени. На 01 март 2024 г. учебното предприятие проведе благотворителен базар със съдействието на благотворителна организация „Капачки за бъдеще“ под надслов „Да направим заедно добро“. Събраните средства ще отидат в помощ на отделенията на МБАЛ Благоевград – неонатологията, детското и родилното отделение.
Внимание привлякоха учениците от XI Г клас с ръководител Виктория Цонева. I група представиха на панаира учебно-тренировъчна фирма “Дъ Ривър“ – с реална фирма ментор рафтинг център – X CLUB град Симитли. Учениците бяха изключително ентусиазирани и със своя щанд почти понесоха посетителите по течението на река Струма. Част от екипа бяха облечени със задължителното рафтинг оборудване – каска, гребло, неопрен и жилетка, а за декор бяха използвали истинска лодка – каяк. „Дъ Ривър“ предлагаха не само рафтинг спускания, а голямо разнообразие от развлечения като каяк, каньонинг, детски лагери, тиймбилдинг и бунгала за отдих по поречието на река Струма.
УТФ „Дъ Трак“ представиха картинг център и онлайн магазин за покупка на картинг облекло и автомобили. С доброто си обслужване и атрактивните костюми, с които бяха облечени част от учениците, привлякоха много от посетителите на своя щанд. Учениците бяха подготвили тематична фото рамка и се снимаха с всички посетители на панаира, като след това публикуваха снимките на тяхната Istangram страница. За добро настроение учениците бяха изобретили и човек от гуми, който красеше щанда им.
Учениците от XI Г клас, подкрепяни и насърчавани от своята учителка Виктория Цонева, представиха УТФ „Дъ трак“ под формата на картинг клуб и „Дъ ривър“ за рафтинг. За да изглеждат автентично, те бяха облечени в екипи, подходящи за рафтинг и мотори, като декорът беше допълнен от истинска лодка (каяк).
С удовлетворяваща равносметка за отличното представяне на участниците в панаира, с думи на благодарност към учителите ръководители и пожелания за изпълнена с положителни емоции ваканция госпожа Бояджиева-Пенкова закри XIII училищен панаир на учебно-тренировъчните фирми. На всички ученици, които участваха в панаира на учебно-тренировъчните фирми, бяха връчени и грамоти за отлично представяне.
С настоящето събитие бе поставено и началото на кампанията по приема на ученици в VIII клас. Важно е да се отбележи, че за предстоящата учебна 2024/2025 г. освен утвърдените паралелки в специалностите „Икономическа информатика“, „Оперативно счетоводство“, „Икономика и мениджмънт“, в ПГИ „Иван Илиев стартира обучение по новата за областта специалност „Съдебна администрация“ по професия „Съдебен служител“.
- 29 мар.
- 2024