Клуб „Живей здравословно“ – 5

Ръководител: Галина Юнакова – учител по биология и здравно образование

ПРЕДСТАВЯНЕ НА ДЕЙНОСТТА: „Здравето е най-важният фактор, който ни прави щастливи. То зависи от нашето хранене, прием на течности, движение, сън, хигиена, чисти мисли и добри дела“. Основните акценти при здравословния начин на живот са рационално хранене, правилна хидратация, активно движение, опазване на околната среда и увереност в собствените сили и възможности. Това са и основните въпроси, които ще бъдат разглеждани в клуб „Живей здравословно“, при което учениците ще усвоят умения и компетентности за самоконтрол на собственото си здраве и предпазване от рискови за здравето ситуации.

Учениците:

  • Да усвоят знания за здравословен начин на живот и за взаимовръзката между човека и
    околната среда;
  • Да придобият знания за здравословно хранене – как и с какво да се храним, за да
    бъдем здрави;
  • Да осъзнаят факта, че движението е неразделна част от здравословния начин на
    живот;
  • Да осъзнаят ползата от добрата хидратация за човешкия организъм;
  • Повишат мотивацията си за лично екологично възпитание и култура.

Учениците:

  • Да изградят в съзнанието си модели за целесъобразен и здравословен начин на живот;
  • Да оценят значението на здравословния режим на хранене за правилното функциониране на човешкия организъм;
  • Да усвоят умения и компетентности за самоконтрол на собственото си здраве и предпазване от рискови за здравето ситуации;
  • Да се стимулират да споделят и реализират свои идеи, да подобряват работата си в екип;
  • Повишат мотивацията си за учене, чрез придобиване на по-висока увереност в собствените сили и знания;
  • Придобият знания и компетентности, които не са част от задължителната училищна подготовка.

„Билките в България“

На 06.06.2024 г. се проведе представителна изява на клуб по интереси „Живей здравословно“, посветена на „зеленото злато на България” – билките.

Учениците от клуба изработиха надпис: „Билките в България“ и събраха информация за 22 различни билки, срещани в нашата страна – алое, блатно кокиче, босилек, бял равнец, глухарче, естрагон, живовляк, жълт кантарион, коприва, лайка, маточина, мащерка, мента, мурсалски чай, невен, подбел, родопски силивряк, салвия, синя жлъчка, синя метличина, смрадлика и шипка. За всяка билка беше подготвен постер с подробна информация относно описание на растението, употребяема част и лечебно действие.

Участниците в клуба под ръководството на г-жа Галина Юнакова засадиха 14 билки и изработиха табели с наименованията на растенията на български и латински език:

1.         Салвия – Salvia officinalis L.

2.         Жълт кантарион – Hypericum Perforatum

3.         Риган – Origanum vulgare

4.         Розмарин – Rosmarinus officinalis

5.         Лавандула – Lavandula

6.         Маточина – Melissa officinalis

7.         Невен – Calendula Officinalis L.

8.         Джоджен (гьозум) – Mentha spicata

9.         Мента – Mentha piperita L.

10.       Мащерка – Thymus

11.       Бял равнец – Achillea millefolium

12.       Змийско мляко – Chelidonium majus

13.       Босилек – Ocimum Basillicum

14.       Алое вера – Aloe vera

Засадените растения и изработените материали бяха поставени в коридора на втория етаж на гимназията, с цел да се акцентира върху богатството на нашата природа и лечебните качества на билките.

Земята ни e благословена с изключителна природа, която ни предлага изобилие от лечебни растения. Събирането на билки не е лесна работа – трябва да сме запознати със свойствата на растението, кога и как се събира, суши и съхранява, както и с начина му на приложение.

Нашите предци са познавали полезните свойства и силата на билките. Това знание се е предавало от поколение на поколение и бива запазено и до ден днешен във вековната традиция на народната ни медицина.

У нас като лечебни растения се използват около 750 вида от общо за страната 3700 вида висши растения или от българската флора са известни и се използват като лечебни растения 20%. Растения, които се срещат само в строго определен район в света, се наричат ендемиди. Върху територията на България техният брой е над 170 вида. Тези данни открояват България като уникална страна с отлично познаване и използване на лечебните растения.

Наричат нашите лечебни растения /билките/ „зеленото злато на България”, което, ако не пазим и не полагаме усилия да съхраним, може и да загубим. И тук сме уникални, тъй като България е единствена страна в света, в която има приет и действащ „Закон за Лечебните растения”.

Билките в България са уникално природно богатство, а натуралната ни аптека винаги е отворена и предлага безплатно за всяка болка – билка.


Дейности на клуба

Награда на ЮЗУ „Неофит Рилски“ за екодизайн

На 24.11.2023 г. в гр. Благоевград се проведе X НАЦИОНАЛЕН УЧЕНИЧЕСКИ КОНКУРС „НАЦИОНАЛЕН ПАРК „РИЛА” – ПОЗНАТ И НЕПОЗНАТ”.
Специалната награда на ЮЗУ „Неофит Рилски“ бе присъдена на Луиза Антонова Мангурева от IX В клас в категория „Приложен еко-дизайн“ VIII-XII клас. Изискванията на конкурса бяха да се представи макет, облекло или предмети за дома, изработени от естествени и рециклиращи се материали. Ученичката от ПГИ „Иван Илиев“ впечатли журито със облекло – тоалет от две части, изработен от опаковки за кафе. Луиза Мангурева участва в клуб по интереси „Живей здравословно“ през учебната 2023/2024 година, с ръководител госпожа Галина Юнакова – учител по биология и здравно образование.