Ръководител: Душка Станковска – учител по химия и опазване на околната среда
ПРЕДСТАВЯНЕ НА ДЕЙНОСТТА:
Дейността на групата за занимания по интереси „Екология и повторна употреба на материали“ са насочени към придобиване на ключови компетентности за подкрепа на прехода към кръговата икономика – модел, насочен към удължаване на жизнения цикъл на продуктите, което означава възможно най-дълго споделено ползване, заемане, повторно използване, поправка и рециклиране на съществуващи материали и продукти. Така да се намали до минимум образуването на отпадъци.
Това се налага от факта, че търсенето на суровини и енергийни ресурси расте, но много от тях са в ограничено количество, а добивът и потреблението им, увеличава пагубният ефект върху околната среда и промените в климата.
С предвидените дейности и занимания ще се придобият умения за учене, свързани със съвместна дейност при работа в екип, аргументиране на мнение, планиране на изследователска дейност. Ще се формират социални и граждански компетентности като общуване и партньорски взаимоотношения, разработване на проекти, представяне на продуктиот дейността пред аудитория, приемане на различни гледни точки, критично и съзидателно мислене при вземане на решения, отнасящи се към проблемите на опазване на околната среда, на собственото здраве и здравето на околните.
За постигането на ключовите компетентности инициативност и предприемчивост както и културна компетентност и умения, учениците ще бъдат включени в планиране и представяне на самостоятелни проучвания и проекти, изработване на модели, макети, постери, в обсъждане на екологични проблеми и формулиране на решения.
Не на последно място е и осъществяването на интензивни междупредметни връзки с другите учебни предмети.
Дейността на този клуб ще бъде съобразена със Стратегията за преход към кръговата икономика на Министерството на околната среда и водите в Република България, както и с пакета от мерки на Европейската комисия, насочени към стимулиране на прехода към кръгова икономика като двигател за глобална конкурентноспособност и устойчив икономически растеж.
Допълнителната работа в този клуб ще осмисли и организира свободното време на учениците и ще създаде условия за физическо, интелектуално и личностното им развитие, ще формира отношения към собственото здраве, към околните и към средата, която ни заобикаля.
Ще се опитам да приложа подхода: „Учене чрез правене“. Постигането на очакваните резултати, описани по горе, налага използването на различната методика на обучение, възпитание и труд в училище, а именно проектно- базирано обучение, обърната класна стая, различни интерактивни и иноватимни методи.
Занятията ще се провеждат в неформална среда с приобщаване на родителите и по-големи възможности за активно включване на елементи на изследователския и на проблемния подход при организация на учебния процес.
ЦЕЛИ:
- Развиване на уменията за учене, компетентности и творчески способности на учениците в областта на приложната химия, които са извън включените в задължителната училищна подготовка;
- Повишаване на образователните постижения на учениците по предмета химия и ООС в задължителната им подготовка;
- Включване на ученици във форма на неформално учене, което превръща училището в по-привлекателно място за учениците, изгражда по-голяма увереност в собствените им сили, насърчава бъдещата им социална, професионална и личностна реализация;
- Създаване на условия за участие на училищната общност и на родителите/близките на учениците в дейностите на училището;
- Интерактивно и проектно – базирано учене чрез действия, занимания и преживяване в реална естествена природна и културна среда.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ
- Придобити ключови компетентности по отношение на учене чрез правене и активно участие в учебния процес;
- Придобити социални и граждански компетентности – способност за вземане на ефективни решения, реално и целесъобразно използване на получените знания при общуване и решаване на проблеми;
- Придобити отношения към околната среда, собственото здраве и здравето на околните;
- Стимулиране на инициативността и предприемчивостта, както и уменията за изразяване на отношение чрез творчество;
- Повишаване на екологичната култура на учениците;
- Изграждане на система от личностно и обществено значими и ценни убеждения, позиции, отношения и качества, които определят активна жизнена позиция и поведение на личността към явления и събития от действителността.
СПЕЦИФИЧНИ ИЗИСКВАНИЯ:
Изявено желание от страната на учениците и техните родители за занимания в клуба.