Ръководител: Милена Методиева
ПРЕДСТАВЯНЕ НА ДЕЙНОСТТА:
„Не винаги е едно и също нещо да бъдеш добър човек и добър гражданин“ – Аристотел
Активно гражданство означава преди всичко активно участие на гражданите в живота на техните общности, а оттам и в демократичния живот, под формата на дейности и вземане на решения. Гражданската активност е умение, което създава условията за функциониране на гражданското общество в една демократична структура. Хората, които са граждански активни, притежават необходимите знания за правата и задълженията си, активно работят за защита на своите и чуждите права и за спазване на задълженията от всички членове на обществото. Учениците ще разберат значението на дебатирането и колко е важно умението да се води дебат, като те самите участват в подготовката и провеждането на дебати. Също така ще бъдат ангажирани с разработването на индивидуални проекти, които след това ще защитят чрез представяне пред публика.
Като се показва и доказва значението на действията и мнението на всеки ученик, извеждането им и извън училище и ангажирането им в общността са най-добрият начин чрез опит да се изгради трайна нагласа за включване в обществото и за активно участие в търсенето на решения на проблеми.
Чрез обучение с участие ние можем да изградим общество, което се основава на човешките права, да развием социална сплотеност да постигнем промяна, и евентуално да бъдем субекти, а не обекти на нашия собствен живот.
ЦЕЛИ:
- насърчаване на критичното мислене и създаване на умения за публично говорене на учениците.
- учениците да умеят да защитят мнението си по различни въпроси чрез аргументи и знания, придобити в часовете по философия и гражданско образование;
- умения за синтезиране и анализиране на информация;
- способност за оценяване на факти и развиване на самостоятелно мислене с цел разпознаване на манипулативни и пропагандни теми.
- поведение чрез затвърждаване на критичното мислене, комуникацията, сътрудничеството, емпатията и (само)анализ.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ:
- учениците да усъвършенстват комуникативните си умения, да се научат да мислят критично, да анализират различни данни и да изразяват аргументирано мнението си по важни въпроси.изграждане на социални и граждански компетентности;
- развиване на умения за инициативност и предприемчивост;
- изграждане на политическа култура и разбиране в дълбочина на важни политически процеси, които се случват на обществено ниво.
СПЕЦИФИЧНИ ИЗИСКВАНИЯ:
- Изявено желание от страната на учениците за занимания в клуб Активни граждани.